راهکارهای تمیز کردن انواع مبلمان در خانه

در تمیز کردن منزل برخی از وسایل به صورت دائمی هفتگی تمیز نمی‌شوند و معمولا سالی یک یا دوبار نسبت به تمیز کردن آنها اقدام می‌شود. مبلمان، پرده، فرش و… جز این دسته از وسایل هستند که در بازه های طولانی در صف تمیزکاری قرار می‌گیرند و عموما کاری پر دردسر محسوب می‌شوند. که تمیز کردن مبل نیز جزء همین دسته محسوب میشود.

نحوه درست نگهداری و تمیز کردن وسایل منزل منجر به طولانی تر شدن عمر آنها و حفظ زیبایی طولانی مدتشان می‌شود، که با توجه به برخی نکات ساده و اجرای آنها می‌توانید به حفظ زیبایی وسایل منزلتان کمک کنید.

با توجه به کوچک‌تر شدن منازل و زندگی آپارتمانی دیگر شستشوی برخی لوازم بزرگ در خانه عملا غیر ممکن است. برای نظافت وسایلی مانند پرده و فرش راحت ترین راه کمک گرفتن از خشک شویی برای پرده و قالی شویی برای فرش است تا علاوه بر حفظ سلامت آنها بهترین و مطمئن ترین راه را انتخاب کرده باشید.

اما مبلمان جز وسایلی محسوب می‌شود که امکان جابه‌جایی آنها برای نظافت وجود ندارد و باید در محل خود تمیز شوند. برای اینکار می‌توانید از مبل شویی در محل استفاده کنید که البته متحمل هزینه‌های بالایی خواهید شد.

در این مقاله قصد داریم تا به نکات مهمی در مورد تمیز کردن مبل بپردازیم تا با توجه به جنس پارچه، با بهترین و موثر ترین راه نظافت آنها آشنا شده و در خانه تکانی امسال از این راهکارها استفاده کنید.

اگر شما هم به دنبال راهی آسان و ارزان و در عین حال موثر برای نظافت و تمیز کردن مبلمان خود هستید در ادامه با ما همراه باشید.

شوینده‌های مجاز تمیز کردن مبلمان

در هنگام خرید مبلمان توجه داشته باشید که بروشور راهنمای شستشوی مبل مورد نظر در اختیار شما قرار داده شود و یا از فروشنده بخواهید که توضیحاتی در مورد نوع پارچه و شوینده‌های مجاز که به جنس و رنگ پارچه آسیبی وارد نمی‌کنند اختیار شما قرار دهد.

در صورتی که در حال حاضر به بروشور مبلمانتان دسترسی ندارید و یا توضیحاتی دریافت نکردید، می‌توانید به برچسب که روی پارچه مبل قرار گرفته مراجعه کنید و با بررسی علائم مخصوص با نحوه شستشوی مبل خود آشنا شوید.

این علائم بین المللی بوده و در همه جای دنیا برای تمیز کردن مبل به یک معنی هستند توضیح علائم به شرح زیر است:

  • X: این علامت نشان دهنده این است که ابتدا باید مبل با جاروبرقی تمیز شود و پس از آن از شوینده مخصوص استفاده گردد.
  • O: این علامت به معنای این است که تنها باید از شوینده‌های ارگانیک و آب سرد جهت شستشو استفاده شود.
  • W: این حرف به معنای این است که تنها استفاده از آب یا بخار آب برای تمیز مجاز است.
  • WS: یعنی استفاده از شوینده‌های مایع و خشک برای نظافت مجاز است.
  • S: این علامت به شما تنها مجوز استفاده از شوینده‌های خشک را میدهد.

توجه داشته باشید که شوینده‌های خشک نیز به صورت مایع هستند اما به دلیل اینکه در ترکیب آنها از آب استفاده نمی‌شود اصطلاحا به آنها شوینده خشک گفته می‌شود.

تمیز کردن مبل پارچه‌ای

نحوه-تمیز-کردن-مبلمان-پارچه_ای

مبلمان پارچه‌ایی را می‌توان محبوب ترین مدل مبلمان برای انتخاب منازل دانست، زیرا تنوع رنگ پارچه و ست کردن آسان آنها از یک سو و ایجاد گرما در محیط از سوی دیگر باعث شده تا انتخاب اکثر افراد برای منازل باشد.

لک شدن سریع، جذب گرد و خاک، و… از جمله مواردی است که باعث می‌شود مبلمان پارچه‌ایی نیاز به تمیز شدن در بازه‌های کوتاه‌تری را داشته باشد.

برای تمیز کردن مبلمان پارچه‌ایی ابتدا باید کاملا گرد و خاک سطحی و خرده ریزه‌های پنهان شده در کناره‌های مبل به وسیله جاروبرقی تمیز شود و سپس با استفاده از پرزگیرهای رولی مو و یا پرزهایی که توسط جاروبرقی جذب نشده پاک سازی شود.

پس از آن اگر لک خاصی روی پارچه مشاهده می‌شود باید با استفاده از مواد لکه بر مخصوص و یا سرکه رقیق شده به صورت موضعی، قبل از تمیز کردن کردن کلی آن را از بین برد.

در انتها می‌توانید با استفاده از شوینده‌های مخصوص مبلمان و شامپو فرش شستشوی را آغاز کنید. توجه داشته باشید که به هیچ عنوان شوینده را مستقیما استفاده نکنید و ابتدا آن را در آب رقیق کرده و سپس کف ایجاد شده را با یک دستمال روی مبل بکشید.

در آخرین مرحله با استفاده از دستمال مرطوب بر روی مبل کشیده و مواد شوینده را پاک کنید و اجازه دهید مبل به صورت طبیعی خشک شود. نیازی به قرار دادن مبلمان خود در هوای آزاد ندارید زیرا اینکار باعث می‌شود که بافت پارچه گرد و خاک را جذب کند.

برای مشاهده قیمت و خرید مبلمان به صورت مستقیم از تولیدی پیشنهاد میکنیم دسته بندی‌های زیر را مشاهده کنید

تمیز کردن مبلمان مخملی

تمیز کردن مبلمان مخملی

یکی از پارچه‌های پرکاربرد در صنعت مبلمان، پارچه‌های  مخملی هستند که به علت لطافت زیاد و زیبایی چشمگیر مورد توجه زیادی قرار می‌گیرند.

نگهداری از مبلمان با پارچه مخملی نسبت به انواع دیگر پارچه سخت‌تر است، اگر بافت مخملی مبل شما از جنس کتان یا پلی استر باشد، نسبت به مخمل با بافت ابریشمی نظافت آسان‌تری در انتظار شماست زیرا جنس ابریشمی بسیار حساس بوده و به سادگی خراب می‌شود.

تمیز کردن مبل مخملی باید به گونه‌ایی باشد که در بازه‌های هفتگی یا ماهانه به صورت منظم و با احتیاط انجام شود، گرد و خاک موجود به وسیله جارو برقی و پرزگیر تمیز شود تا از کدر شدن رنگ آن جلو گیری شود.

توجه داشته باشید که در هنگام تمیز کردن مبلمان مخملی نباید فشار زیادی به پارچه وارد کرد، زیرا باعث کوبیده شدن بافت مخمل شده و زیبایی خود را از دست می‌دهد.

برای شستشو مبلمان مخمل بهترین شوینده پیشنهادی استفاده از ترکیب آب و صابون است که ملایم بودن این ترکیب از خراب شدن پارچه جلو گیری می‌کند.

اما در صورتی که پارچه مبل مخملی شما لک شده است و نمی‌توانید با استفاده از این ترکیب لک زدایی کنید، از شوینده‌های مخصوص مخمل و ترکیب آنها با استفاده نمایید.

تمیز کردن مبلمان چرمی

تمیز کردن مبلمان چرمی

شاید در ابتدا بافت چرم شما را به این اشتباه بیاندازد که تمیز کردن مبلمان چرمی کار آسانی است و به سادگی می‌توانید با استفاده از یک پارچه مرطوب و هر نوع شوینده‌ایی آن را تمیز کنید.

اما واقعیت این است که بافت چرم نیز حساسیت‌های مخصوص به خود را دارد و در هنگام تمیزکاری باید به نکاتی توجه داشته باشید.

شستشوی چرم نیز باید با استفاده از محلول‌های به خصوص و ترکیب شده با آب انجام شود، در انتخاب پارچه تمیز کننده توجه داشته باشید که بافت پارچه بیش از اندازه زبر نباشد تا از خوردگی چرم جلوگیری کنید.

پس از تمیزکردن چرم با شوینده و پاک کردن آنها با دستمال خیس، حتما باید سطح مبلمان چرم را با استفاده از دستمالی دیگر خشک کنید و اجازه ندهید رطوبت به صورت طولانی مدت در آن باقی بماند. اینکار از لک شدن چرم و فرسودگی آن تا حد زیادی جلوگیری می‌کند.

در مرحله آخر با استفاده از مواد مخصوص نگه داری چرم، مانند براق کننده‌ها یا نرم کننده‌ها، علاوه بر حفظ زیبایی بافت چرم، از افزایش عمر آن اطمینان حاصل نمایید.

تمیز کردن مبلمان رنگ روشن

تمیز کردن مبلمان رنگ روشن

مبلمان رنگ روشن انتخابی است که اکثر افراد برای ترس از کثیف شدن بیش از حد و خراب شدن سریع جلوه زیبایی، به سختی سراغ آن می‌روند.

اگر شما جز آن دسته از افراد شجاعی هستید که با انتخاب مبلمان رنگ روشن زیبایی فضای منزل خود را دو چندان کرده‌اید، با رعایت چند نکته ساده می‌توانید همیشه مبلمانی تمیز و زیبا داشته باشید.

به عنوان اولین نکته، ضروری است که همیشه محلول‌های ضد لک در منزل داشته باشید تا اگر لکه‌ایی بر روی مبل ایجاد شد، بالافاصله نسبت به برطرف کردن آن اقدام نمایید.

به صورت مرتب از جاروبرقی و پرزگیر استفاده کنید، زیرا رنگ روشن به خوبی گرد و خاک و پرز را نشان می‌دهد.

بهتر است برای شستشو و تمیز کردن مبل روشن از دستمال مرطوب و نه خیس استفاده شود تا از بروز لکه توسط شوینده‌ها و آب جلوگیری شود.

بهترین انتخاب برای تمیز کردن مبل رنگ روشن استفاده از بخارشو است که توسط آن به سادگی، بدون ایجاد هیچ گونه لکی و با سرعت بیشتر نظافت انجام می‌شود.

تمیز کردن مبلمان با بخارشو

تمیز کردن مبلمان با بخارشو

استفاده از بخارشو هنگام تمیز کردن مبل می‌تواند گزینه خوبی از جهت راحتی در انجام کار و تسریع روند نظافت باشد.

برای تمیز کردن مبلمان به وسیله بخارشو ابتدا به درستی دستورالعمل ترکیب مقدار شوینده و آب را مطالعه کنید و با توجه به آن ترکیب مورد نیاز را فراهم نمایید و به آرامی از یک جهت شروع به تمیز کردن مبل کنید.

مزیت استفاده از بخارشو برای تمیز کردن مبلمان این است که بخار بیشتر به عمق نفوذ می‌کند و همچنین رطوبت کمتری به بافت پارچه وارد می شود که موجب زودتر خشک شدن آن می گردد. علاوه بر آن به علت بالا بودن درجه حرارت بخار، به نوعی میکروب زدایی نیز انجام می‌شود.

همانطور که در بالا به آن اشاره شد بافت پارچه مخمل بسیار حساس بوده و نباید به آن فشار زیادی وارد شود، به همین علت استفاده از بخارشو برای تمیز کردن مبلمان مخملی توصیه نمی‌شود.

همچنین برای تمیز کردن مبلمان چرمی بهتر است درجه حرارت زیاد بالا نباشد تا بافت چرم دچار سوختگی و لک نگردد.

نکات عمومی تمیز کردن مبل

توجه داشته باشید که تمیز کردن مبل به صورت مستقیم از شوینده بر روی مبل استفاده نشود و حتما از ترکیب آنها با آب استفاده شود.

از شوینده‌های مخصوص هر مدل پارچه استفاده کنید و حتما پیش از مصرف بر روی گوشه‌ایی از مبل زیاد در معرض دید نیست محلول را امتحان نمایید و مقداری صبر کنید، اگر باعث تغییر رنگ پارچه یا ایجاد لک شد از آن استفاده نکنید.

اگر مبلمان شما پایه و یا دسته‌ایی از جنسی متفاوت دارد، باید از شوینده مناسب آنها استفاده کنید، توجه داشته باشید که در صورت آسیب دیدن این قسمت‌ها و یا کثیف بودن آنها جلوه مبلمان شما به کلی از بین خواهد رفت.

اگر مبل شما چند تکه است و امکان جدا شدن تشکچه‌ها وجود دارد، می‌توانید به کلی روکش آنها را جدا کرده و داخل ماشین لباسشویی بشویید.

کوسن‌ها را نیز می‌توانید جداگانه و زود به زود داخل ماشین لباسشویی بیاندازید، تمیز و مرتب بودن کوسن تا حد زیادی بر زیبایی مبلمان تاثیر دارد.

برای از بین بردن بو نامطبوع مبلمان می‌توانید از جوش شیرین خشک استفاده کنید، به این صورت که مقداری از آن را بر روی مبل بپاشید و دقایقی فرصت دهید تا بو را به خود جذب کند. سپس با استفاده از جاروبرقی آنها را از سطح مبل خود پاک کنید.

اگر شما هم تجربه‌ای از تمیز کردن مبلمان خود دارید یا روش های دیگری را میشناسید در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

شما در سوفا مبل میتوانید قیمت مبل چستر، قیمت مبل ال، قیمت مبل کلاسیک و … را به صورت مستقیم از تولیدی مبلمان دریافت کنید و خرید خود را به صورت حضوری و یا آنلاین از تولیدی ها انجام دهید.

همچنین پیشنهاد میکنیم برای دریافت آخرین تخفیفات و محصولات تولیدکنندگان صفحه اینستاگرام سوفا مبل را دنبال کنید.

 

1.چگونه مبل پارچه‌ای را تمیز کنیم؟

ابتدا گرد و خاک سطحی را به وسیله‌ی جارو برقی پاک کنید، مواد شوینده مخصوص مبلمان را به وسیله آب رقیق کرده و با استفاده از کف حاصل شده لک را پاک کنید. در آخر به وسیله دستمال مرطوب کف را پاک کنید.

2. مبل مخمل را چطور تمیز کنیم؟

به دلیل بافت  خاص پارچه‌های مخمل همیشه سعی کنید مبلمان مخمل خود را دو هفته یکبار یا حداکثر ماهی یک بار تمیز کنید.

بهترین ترکیب برای شستن و تمیز کردن مبل مخمل استفاده از ترکیب آب و صابون است و باید توجه داشته باشید که در هنگام تمیز کردن خیلی به مبل فشار نیاورید تا باعث کوبیده شدن و از بین رفتن بافت مخملی پارچه نشود.

3.نحوه‌ی تمیز کردن مبل چرمی چطور است؟

برای تمیز کردن و شستن مبل چرمی توجه داشته باشید که به هیچ عنوان از دستمال های زبر استفاده نکنید تا باعث خوردگی و از بین رفتن مبل چرمی شما نشود.

پس از تمیز کردن مبل با استفاده از پارچه‌ی نم دار حتما مبل را با دستمال کاملا خشک، خشک کنید تا رطوبت به صورت طولانی بر روی چرم مبل باقی نماند.

سعی کنید هر چند وقت یکبار از براق کننده، نرم کننده و مواد مخصوص نگه‌دارنده چرم استفاده کنید تا علاوه بر زیبایی طول عمر مبل شما نیز افزایش پیدا کند.

4. چگونه مبل روشن را تمیز کنیم؟

نکاتی که باید برای تمیز کردن مبل روشن حتما به آن توجه کنید:

  • همیشه محلول ضد لک در منزل خود داشته باشید
  • به صورت مرتب مبل خود را به وسیله جارو برقی و پرزگیر تمیز کنید
  • به هیچ عنوان از دستمال‌های خیس برای تمیز کردن استفاده نکنید و فقط از دستمال مرطوب استفاده کنید
  • بهترین روش تمیز کردن مبل به وسیله‌ی بخارشو امکان پذیر است
5/5 - (1 امتیاز)