نکات منفی نگهداری مبلمان

این نکات را رعایت نکنید تا مبلمان خود را از دست بدهید!!

فهرست مطالب

حفظ و نگهداری مبلمان و طولانی شدن عمر آنها برای هر خانه و خانواده‌ایی حائز اهمیت است. به خصوص در حال حاضر با بالا رفتن قیمت مبلمان، تغییر دکوراسیون کار آسانی نخواهد بود و باید با دقت بیشتری به نگهداری از مبلمان پرداخت. برای بالا رفتن عمر مبلمان نیاز به رعایت نکاتی هرچند کوچک است که به ما کمک می‌کند بتوانیم برای سال‌های طولانی مبلمانی زیبا و چشم نواز در منزل داشته باشیم و نگرانی از بابت خرابی آنها نداشته باشیم.

به طور کلی نگهداری، نظافت و رسیدگی مداوم می‌تواند به حفظ مبلمان کمک کند اما گاها اشتباه انجام دادن همین امور نیز می‌تواند باعث کاهش عمر مبلمان شده و زیبایی آنها را از بین ببرد. از همین روی در این متن قصد داریم به بررسی برخی اشتباهات رایج که باعث کوتاه شدن عمر مبلمان شده و به آنها آسیب می‌زند را بررسی نماییم. برای دانستن نکات صحیح نگهداری از مبلمان و داشتن مبلمانی زیبا در ادامه با ما همراه باشید.

شما در سوفا مبل میتوانید مبلمان خود را به صورت مستقیم از تولیدکنندگان خریداری کنید

استفاده دائمی از یک مبل

نگهداری نامناسب مبلمان

اگر شما هم جز کسانی هستید که جای مخصوص به خود را بر روی مبل دارید و همیشه از همان قسمت استفاده می‌کنید باید به شما اطلاع دهیم که اینکار شما باعث آسیب رسیدن به زیبایی مبل‌هایتان خواهد شد. استفاده دائمی از یک بخش مبل می‌تواند باعث ضعیف شدن و ایجاد فرو رفتگی در آن قسمت از مبل شود که اینکار جلوه بصری مبل را از بین برده و باعث ایجاد فرو رفتگی و برآمدگی در آن خواهد شد.

بهتر است از تمامی قسمت‌های مبل به صورت یکسان استفاده کنید تا فرسایش دوره‌ایی مبل به صورت یکنواخت انجام شود و قسمتی پراستفاده و قسمتی کم استفاده نشود. برای راحتی در انجام اینکار می‌توانید مبلمان خود را هر چند وقت یک بار بچرخانید تا نقطه نشستن شما تغییر نکند و تنها قسمت مورد استفاده مبل جابه‌جا شود.

اگر امکان اجرای تغییر مدل چیدمان را ندارید و به نشستن در محلی مخصوص به خود عادت دارید، به شما پیشنهاد می‌شود از مبل‌ها و یا صندلی‌های تکی استفاده کنید تا در صورت نیاز، تعویض آنها آسان‌تر انجام شود.

استفاده غیر اصولی از مبلمان

شاید نام مبلمان راحتی را زیاد شنیده باشید و در ناخودآگاه شما این مدل از مبلمان محلی برای استراحت باشند. متاسفانه باید به شما بگوییم که حتی مبل‌های راحتی نیز فقط برای راحتی در نشستن تولید می‌شوند و مبل‌ها هیچ گاه مناسب استفاده برای خوابیدن نیستند. البته استفاده از آنها برای خوابیدن در زمانی که جای کافی وجود ندارد موردی نیست اما به طور معمول نباید از مبلمان برای خوابیدن استفاده کرد. اینکار باعث بالا رفتن میزان فرسایش مبل شده و تشکچه‌های مبل را دفرمه می‌کند.

از دیگر مواردی که باعث دفرمه شدن مبلمان می‌شود بازی کردن بچه‌ها و پریدن بر روی مبل است که می‌تواند باعث ایجاد شکستگی در پایه‌ها و دسته‌های مبل نیز شود.

تمیز نکردن مبلمان

هر مدل از مبلمان با پارچه و بدنه مخصوص نیاز به رسیدگی و تمیز کردن مداوم دارد تا زیبایی خود را هرچه تمام‌تر به نمایش بگذارد. از این روی باید به صورت بازه‌های مشخص به نظافت مبلمان خود بپردازید. اولین و مهم‌ترین نکته در نظافت مبلمان گردگیری منظم با استفاده از جاروبرقی است. اینکار باعث می‌شود گرد و خاک و غبار در سطح پارچه مبل نفوذ نکند و از چرک مور شدن و کدر شدن آن جلوگیری می‌نماید.

توجه داشته باشید که هر مدل پارچه مبلی باید با توجه به ویژگی‌های خاص خود نظافت شود تا به درستی تمیز شده و آسیب نبیند. اکثر مبلمان برچسبی برای توضیح نحوه درست نظافت دارند اما اگر چنین چیزی وجود نداشت حتما هنگام خریداری از فروشنده درباره نحوه صحیح شستشو بپرسید تا مناسب‌ترین شوینده و را انتخاب نمایید.

نگهداری مناسب از پایه‌ها و دسته مبل

اگر مبلمان شما دسته‌ها و پایه‌های چوبی یا فلزی داشته باشند، بخش زیادی از زیبایی مبلمان شما در گرو سلامت و زیبایی این بخش‌ها خلاصه می‌شود. در نتیجه باید مراقبت‌های خاصی در خصوص آنها صورت پذیرد.

اول از همه در هنگام جابه‌جایی مبلمان به خصوص در اسباب کشی‌ها، به خوبی این قسمت‌ها را بپوشانید تا از ایجاد خش و ضربه به آنها جلوگیری شود. دومین نکته مهم نگهداری از آنها و نظافت صحیح است که باید با توجه به نوع و جنس آنها بهترین راه انتخاب شود.

توجه داشته باشید که استفاده از جلا دهنده برای حفظ زیبایی و براقی آنها مهم است و باید هر چند ماه یکبار از آنها استفاده نمایید.

نشستن به موقع لکه‌ها

بهترین زمان برای از بین بردن لکه‌های از روی پارچه مبل دقایق اول ایجاد آن است. زیرا به دلیل ساختار لایه‌ایی مبل، اگر لکه‌ها به خورد پارچه و تشکچه برود دیگر به سادگی از بین نخواهد رفت. توجه داشته باشید که هر نوع لکه از قبیل لکه رنگی، روغنی و یا مواد غذایی باید متناسب با شرایط خود پاک شود تا به درستی رفع شده و آثاری از آن باقی نماند. پس در اولین
فرصت بعد از ایجاد لکه‌ها نسبت به پاک شدن آنها اقدام کرده تا مبلی زیبا و سالم داشته باشید.

نور مستقیم آفتاب بر روی مبلمان

معمولا وسایل در مقابله با نور خورشید، کیفیت خود را از دست می‌دهند و دچار آسیب‌های دائمی خواهند شد، در خانه نیز فرش و مبلمان از این دسته وسایل هستند. بهتر است در هنگام چیدمان منزل در نظر داشته باشید که مبلمان به صورتی قرار بگیرند که در معرض مستقیم تابش خورشید نباشند.

نور خوشید می‌تواند موجب تغییر رنگ پارچه مبل شده و یا کیفیت و جنس پارچه مبلی را تخریب کرده باعث پوک شدن آن شود. به نوعی نور خوشید می‌تواند روند فرسایش مبلمان را سرعت بخشیده و آنها را از بین ببرد. با استفاده از پرده مناسب و یا شیشه‌های مناسب می‌توانید میزان نور وارد شده به خانه را کنترل کرده و از آسیب رسیدن به مبلمان جلوگیری نمایید.

نتیجه‌گیری

در پایان توجه داشته باشید که با رعایت چند نکته کلیدی به سادگی می‌توانید عمر مبلمان خود را افزایش دهید و برای سالیان طولانی با حفظ زیبایی از آنها استفاده کنید. نظافت به موقع و با استفاده از شوینده‌های مناسب می‌تواند باعث شود تا جلوه زیبایی مبلمان به درستی به نمایش گذاشته شود و همچنین رعایت نکاتی کوچک از ایجاد آسیب‌های احتمالی و اتفاقات مشکل‌زا جلوگیری می‌کند.

اگر شما هم تجربه‌ای در نگهداری مبلمان دارین که باعث کاهش طول عمر و یا از دست رفتن زیبایی مبلمان شده است، میتوانید در بخش نظرات با دیگران به اشتراک بگذارید. 

شما در سوفا مبل میتوانید انواع قیمت مبل راحتی، قیمت مبل کلاسیک، قیمت مبل چستر و … را مشاهده کنید و خرید خود را به صورت مستقیم از تولیدکنندگان انجام دهید. 

همچنین پیشنهاد میکنیم برای اطلاع از آخرین تخفیفات و محصولات صفحه اینستاگرام سوفا مبل را دنبال کنید.

  • استفاده دائمی و نشستن به صورت مداوم بر روی یک مبل
  • استفاده‌های غیر اصولی از مبلمان
  • نگهداری نا مناسب از پایه‌ها و دسته‌های مبل و ضربه خوردن پایه‌ها
  • تمیز نکردن دوره‌ای مبلمان
  • نشستن به موقع لکه‌های ایجاد شده بر روی مبل
  • نور مستقیم مدوام بر روی مبل
مقالات مرتبطی که دیگران مطالعه کردند:

یک دیدگاه برای “نکات منفی نگهداری مبلمان”

  1. این نوشته تون رو فرستادم واسه بابام و اون تیکه‌ی استفاده دائمی از یک مبل هم واسش اسکرین شات گرفتم. اونجایی که بابام میشینه تلویزیون میبینه قشنگ رفته تو!!!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
کلمه عبور این حساب کاربری را وارد کنید:
یک کد برای ایمیل زیر ارسال گردید:
یک کد برای شماره همراه زیر ارسال گردید: {{ phoneNumber }}