اهمیت ست کردن مبل با پرده

فضای پذیرایی یکی از مهم‌ترین قسمت‌های خانه از لحاظ اهمیت دکوراسیون محسوب می‌شود. این اهمیت از این بابت است که بیشتر وقتی که اعضای خانواده در کنار هم سپری می‌کنند و یا مهمانی‌ها و دور همی‌ها در این بخش از خانه برگزار می‌شود.  پذیرایی منزل در واقع اولین نقطه مواجه پس از ورودی محسوب می‌شود به همین دلیل زیبایی دکوراسیون آن جز الویت‌های تمامی خانم‌های خانه دار است.

از جمله مهم‌ترین مسائل در هنگام دکور کردن فضای پذیرایی، هماهنگی و ست بودن المان‌های بزرگ مانند ست مبلمان و پرده است. در اصل المان‌های اصلی محیط نشیمن ترکیب سبک دکوراسیون و سایر اجزای تکمیل کننده را مشخص می‌کنند.

در این مقاله قصد داریم به بررسی نکاتی درباره ست مبلمان و پرده بپردازیم که در انتخاب رنگ، مدل، طرح و… مبل و پرده نسبت به سبک دکوراسیون و فضای خانه به ما کمک کند. در ادامه با ما همراه باشید تا نحوه صحیح ست مبلمان و پرده را بررسی کنیم.

 

شما میتونید توی فروشگاه مبلمان سوفامبل انواع مدل‌های مبلمان رو به صورت مستقیم از تولیدکنندگان خریداری کنید!

 

انتخاب سبک دکوراسیون برای ست مبلمان و پرده

به طور کلی مرحله اول دکوراسیون منزل تعیین سبک دکوراسیون است. در هنگام تصمیم گیری برای ست کردن مبل و پرده نیز در نظر گرفتن تم اصلی دکور برای انتخاب صحیح طرح و رنگ بسیار مهم است. به عنوان مثال اگر قصد ایجاد فضایی مجلل با استفاده از مبلمان استیل را دارید، در هنگام انتخاب پرده نیز باید پرده هایی والان دار انتخاب کرده تا توازن زیبایی محیط حفظ شود. از سوی دیگر برای سبک‌های مینیمال و مبلمان ساده و راحتی، انتخاب پرده‌های سنگین و والان دار کار اشتباهی است و بهتر است از پرده‌های سبک با رنگ‌های مکمل استفاده شود.

توجه داشته باشید که بیشتر کاربرد پرده‌های سنگین و طرح‌دار با رنگ‌های تیره، مناسب استفاده در چیدمان با سبک‌های سلطنتی و مبلمان استیل است اما اگر علاقه‌ایی به این مدل پرده‌ها ندارید، می‌توانید از طرح‌های ساده‌تر اما هماهنگ با رنگ مبلمان سلطنتی خود نیز استفاده کنید.

انتخاب رنگ مناسب ست مبل و پرده

انتخاب رنگ مناسب ست مبل و پرده

انتخاب رنگ دکوراسیون مسئله‌ایی کاملا شخصی و سلیقه‌ایی است و هر فردی می‌تواند با توجه به علاقه شخصی خود سبکی از چیدمان را در رنگ دلخواه پیاده سازی کند. اما مسئله مهمی که لازم است در انتخاب رنگ به آن توجه شود، مکمل بودن رنگ‌ها در کنار یکدیگر است.

به عنوان مثال اگر رنگ مورد علاقه شما آبی باشد، انتخاب تمامی المان‌ها در طیف‌های مختلف آبی فضایی کاملا یکنواخت و خسته کننده در پذیرایی شما به وجود می‌آورد. به طور کلی بهتر است از سه رنگ مکمل در دکوراسیون استفاده شود تا هم از ایجاد یکنواختی جلوگیری شده و هم زیبایی رنگ‌ها به درستی نمایش داده شود.

اگر مبلمان خود را به صورتی انتخاب کرده‌اید که رنگ‌های ملایم و خنثی مانند طوسی، سفید، کرم در آن استفاده شده است، بهتر است برای حفظ توازن رنگی از رنگ‌هایی گرم‌تر و مکمل برای انتخاب پرده استفاده کنید. نکته مهمی که در هنگام انتخاب رنگ پرده باید به آن توجه شود، میزان کنترل نور در فضای پذیرایی است. با توجه به اینکه پرده علاوه بر جلوگیری از نور ورودی بخش عمده‌ایی از دیوار را نیز می‌پوشاند، بهتر است یا از پرده‌های دو لایه با استفاده از حریر سفید برای کنترل نور استفاده شود و یا انتخاب پرده در رنگ روشن باشد و توازن رنگ محیط با انتخاب مبلمان در رنگ‌های گرم‌تر حفظ شود.

نکته مهم دیگری که در انتخاب رنگ و  ست کردن مبل و پرده حائز اهمیت بوده، استفاده محتاطانه از رنگ‌های قالب مانند رنگ قرمز، مخصوصا در مبل است. توجه داشته باشید که انتخاب چنین رنگی برای پرده علاوه بر تاثیر مستقیم بر روی نور، پرده را به یک المان چشمگیر در محیط تبدیل می‌کند. از طرفی ایجاد هماهنگی سایر اجزا محیط با رنگ قرمز پرده باعث ایجاد محیطی پر از رنگ‌های گرم شده که تا حد زیادی آرامش فضا را بر هم میزند.

اگر قصد استفاده از رنگ قرمز را در محیط خانه دارید، بهتر است در مبلمان به خصوص در مبل‌های تکی از آن استفاده کنید تا به عنوان یک المان یونیک و خاص باعث چشم نوازی محیط شود.

انتخاب طرح مناسب ست مبلمان و پرده

انتخاب طرح مناسب ست مبلمان و پرده

انتخاب المان‌های طرح‌دار در چیدمان پذیرایی همیشه انتخابی پرریسک محسوب می‌شود. زیرا اولا طرح‌ها با ترندهای مد به سرعت تغییر می‌کنند و ثانیا زودتر از طرح‌های ساده خسته کننده و تکراری می‌شوند. به همین دلیل استفاده از مبلمان و پرده طرح دار به صورت همزمان به هیچ عنوان پیشنهاد نمی‌شود. بهتر است اگر به المان‌های طرح دار علاقه دارید بهتر است یکی از مبلمان یا پرده طرح‌دار بوده و دیگری ساده باشد. به عنوان مثال اگر مبلمان طرح‌دار انتخاب کرده‌اید، برای انتخاب رنگ پرده می‌توانید از رنگ‌های موجود در طرح مبل استفاده کنید.

اگر علاقه به استفاده از طرح در محیط پذیرایی را دارید اما به سرعت از آنها خسته می‌شوید بهتر است از اکسسوری‌های طرحدار استفاده کنید تا هر زمان که نیاز به ایجاد تنوع داشتید به سادگی و با هزینه کم موفق به انجام آن شوید.

ست کردن پرده با اکسسوری‌های مبلمان

ست کردن پرده با اکسسوری‌های مبلمان

همانطور که در قسمت بالا به آن اشاره شد، بهتر است در هنگام انتخاب رنگ از سه رنگ مکمل استفاده شود. در واقع دو رنگ به عنوان رنگ‌های اصلی استفاده می‌شود و رنگ سوم به عنوان واسطه هماهنگی در کنار دو رنگ دیگر قرار می‌گیرد.

یکی از آسان ترین روش‌ها برای ایجاد هماهنگی ست مبلمان و پرده، استفاده از اکسسوری‌های چیدمان مانند کوسن، پاف، و… است. در واقع این المان‌ها معمولا از بین رنگ‌های سوم انتخاب می‌شوند که به نوعی یک تضاد زیبا در ترکیب چیدمان ایجاد می‌کنند.

ست کردن پرده با رنگ کوسن و مبل‌های تکی که رنگ متفاوتی با مبل اصلی دارند به نوعی باعث ایجاد هماهنگی بین اجزای مختلف می‌شود و ترکیب رنگی پذیرایی را زیبا می‌کند.

همانطور که در قسمت بالا به آن اشاره شد، بهتر است در هنگام انتخاب رنگ از سه رنگ مکمل استفاده شود. در واقع دو رنگ به عنوان رنگ‌های اصلی استفاده می‌شود و رنگ سوم به عنوان واسطه هماهنگی در کنار دو رنگ دیگر قرار می‌گیرد.

یکی از آسان ترین روش‌ها برای ایجاد هماهنگی ست مبل و پرده، استفاده از اکسسوری‌های چیدمان مانند کوسن، پاف، و… است. در واقع این المان‌ها معمولا از بین رنگ‌های سوم انتخاب می‌شوند که به نوعی یک تضاد زیبا در ترکیب چیدمان ایجاد می‌کنند.

ست کردن پرده با رنگ کوسن و مبل‌های تکی که رنگ متفاوتی با مبل اصلی دارند به نوعی باعث ایجاد هماهنگی بین اجزای مختلف می‌شود و ترکیب رنگی پذیرایی را زیبا می‌کند.

نتیجه گیری

در انتها لازم به توضیح است که با انتخاب ترکیب رنگی درست، ست مبلمان و پرده کار بسیار آسانی است، اما با این حال اگر جز افرادی هستید که کمتر در انتخاب رنگ‌های متنوع ریسک پذیر هستید، انتخاب رنگ‌های خنثی در المان‌های اصلی به شما پیشنهاد می‌شود. با انتخاب رنگ‌های این چنینی، پایه اصلی دکوراسیون شما از ترکیبی انتخاب شده است که می‌تواند به سادگی با رنگ‌های دیگر ترکیب شود و همچنین به سادگی رنگ‌های دیگر از آن حذف شود.
اگر شما هم تجربه‌ای از ست کردن مبل و پرده منزل دارین در قسمت نظرات با دیگران به اشتراک بگذارید.

شما در سوفامبل میتوانید انواع قیمت مبل راحتی، قیمت مبل کلاسیک، قیمت مبل تختخواب شو و … را مشاهده کنید و خرید خود را به صورت مستقیم از تولیدکنندگان انجام دهید.

همچنین پیشنهاد میکنیم برای اطلاع از آخرین محصولات، مقالات و تخفیفات صفحه اینستاگرام سوفا مبل را دنبال کنید.

1. مهم‌ترین اصل در ست کردن مبل و پرده چیست؟

  1. اولین نکته‌ای که در ست کردن مبلمان و پرده باید در نظر بگیرید نوع دکوراسیون و نوع مبلمان شماست.

    به عنوان مثال اگر قصد دارین فضای پذیرایی خود را مجلل کنید بهتر است از مبلمان استیل و پرده‌هایی والان استفاده کنید. در مقابل در صورتی که قصد دارین دکوراسیون مینیمالی را در نظر بگیرید انتخاب پرده‌های والان و سنگین کار درستی نخواهد بود و بهتر است از پرده‌های ساده، همرنگ و یا رنگ مکمل مبلمان استفاده شود.

2. بهترین رنگ‌ها برای ست پرده و مبل کدام است؟

اگر در مبلمان خود از رنگ‌های ملایم و خنثی مانند طوسی، سفید، کرم و … استفاده میکنید بهتر است برای حفظ توازن رنگی از رنگ‌هایی گرم‌تر و مکمل برای انتخاب پرده استفاده کنید.

سعی کنید از رنگ‌های قالب مانند قرمز، مخصوصا برای پرده، محتاطانه استفاده کنید چرا که انتخاب چنین رنگ‌هایی علاوه بر تاثیر نور به یک المان چشم گیر تبدیل می‌شود و هماهنگی میان اجزا از بین میرود.

5/5 - (1 امتیاز)