مبل پایه چوبی بخریم یا پایه فلز؟

در هنگام خرید مبلمان یکی از مهمترین سوالاتی که برای خریداران پیش می‌آید این است که مبل پایه فلزی بهتره یا چوبی؟ البته این سوالی است که در هنگام خرید مبل راحتی بیشتر پرسیده میشود، چرا که مبلمان استیل و کلاسیک مدل های زیادی ندارند که با پایه فلز ترکیب شوند و زیبایی مبلمان کلاسیک بیشتر به چوب های به کار رفته است.

اما مبلمان راحتی با توجه به نوع مدل و تنوعی که دارد، میتوانید انتخاب های بیشتری در پایه داشته باشید اما باید بدانید که هنگام خرید برای شما مبل پایه فلزی بهتره یا چوبی؟

در ادامه به بحث و بررسی اینکه در مبلمان، مبل پایه چوبی بهتر است یا پایه فلزی از چند جنبه‌ی زیبایی، استقامت، کارایی و … خواهیم پرداخت.

توجه داشته باشید که شما در سوفا مبل میتوانید مبلمان را به صورت مستقیم از تولیدکنندگان به صورت آنلاین و یا حضوری خریداری کنید. برای خرید مستقیم مبل از تولیدی، شماره تماس تولیدکننده در صفحه مبلمان موجود است و میتوانید به صورت مستقیم با تولیدی ها ارتباط برقرار کنید.

خرید مستقیم مبلمان از تولیدی

 

کدام زیباتر است؟ پایه چوب یا فلز؟

مبل پایه فلز زیباتر است یا پایه چوب

از لحاظ زیبایی اینکه پایه چوب زیباتر است یا پایه فلز تا حد زیادی بستگی به سلیقه، نوع دکوراسیون منزل، نوع مدل پایه و نوع مدل مبلمان دارد. اما موارد عمومی وجود دارد که میتواند به انتخاب شما کمک کند که آن ها را بیان خواهیم کرد.

پایه فلزی ممکن است در مدت زمانی به صورت ترند و روی مد باشد اما پس از مدتی معمولا از مد خارج میشود در حالی که پایه چوبی به خاطر سادگی که دارد همیشه جز مدهای دکوراسیون باقی خواهد ماند.

از سوی دیگر برخی از مدل مبل ها هستند که پایه چوبی نمیتواند زیبایی خیلی خاصی به مبل بدهد و تنها با پایه فلزی زیبایی خاص خود را خواهد داشت.

انتخاب اینکه مبل پایه فلز بهتره یا چوبی به نوع دکوراسیون شما نیز ارتباط زیادی دارد. اگر میز تلویزیون، آینه کنسول و یا جلو مبلی و عسلی های شما پایه فلز هستند قطعا مبل پایه فلز برای شما انتخاب بهتری خواهد بود و یا اگر مدلی که مد نظر دارین فکر میکنید پایه استیل آن زیباتر است میتواند انتخاب شما را راحت تر کند.

 

نکات مثبت و منفی پایه چوب و فلز برای مبلمان

نکات مثبت و منفی پایه استیل و چوبی

از نکات مثبت مبل پایه فلز میتوان به مواردی مانند جایگذاری راحت پایه اشاره کرد. هنگامی که شما مبل پایه فلز را انتخاب کنید میتوانید بعد از گذشت مدتی پایه مبل خود را به راحتی تغییر دهید این امر در مبلمان پایه فلری به مراتب راحت تر از مبلمان پایه چوبی است.

از سوی دیگر با انتخاب پایه فلز دست شما در انتخاب طرح های متنوع بازتر بوده و میتوانید رنگبندی بیشتری انتخاب کنید. اما پایه فلز یکسری نکات منفی نیز دارد. امکان آسیب دیدگی، پاره شدن فرش و خط افتادن سرامیک در پایه فلز به مراتب بیشتر از پایه چوبی است و این اتفاقات در پایه چوبی به مراتب کمتر رخ میدهد.

یکی دیگر از مواردی که باید در انتخاب اینکه مبل پایه فلز بهتر است یا چوبی این است که باید بدانید که پایه فلز در مدت زمان طولانی ممکن است جای پیچ خود را آزاد کند و پایه مبل لق بشود در صورتی که امکان اینکه این مورد در پایه چوب پیش بیاید خیلی کم است.

در مورد رنگ نیز، مبل پایه چوبی عملکرد بهتری داشته و احتمال اینکه دچار ریختگی رنگ شود بسیار کمتر است. هرچند که به نوع پایه و نوع رنگ بستگی داشته و ممکن است یک مدل پایه چوبی نا مرغوب و بی کیفیت در مقابل پایه فلز فورتیک خیلی زودتر دچار خرابی شود.

انواع پایه چوب و پایه فلز

انواع پایه استیل و چوبی

در این بخش قصد داریم تا انواع جنس‌های که در پایه چوبی و پایه فلزی استفاده می‌شود را معرفی کنیم و معایب و مزایای هرکدام را بررسی کنیم تا در هنگام خرید بتوانید انتخاب بهتری داشته باشیم.

 • پایه چوبی
 1. چوب راش
 2. چوب ممرز
 3. چوب چنار
 4. چوب روسی
 5. چوب توسکا

بهترین نوعی که در چوب مبلمان و پایه چوبی میتوان استفاده کرده چوب راش است که اتفاقا جزء گرانترین چوب ها قرار میگیرد. ترتیب بالایی که نام بردیم به ترتیب جزء گرانترین و بهترین چوب های پابه مبلمان است.

البته یکسری پایه ها هستند که از جنس ABS و طرح چوب بوده که در لیست بالا آورده نشده است.

بیشتر چوب هایی که در پایه های مبلمان استفاده میشود چوب راش، روسی و توسکا است که بستگی زیادی به نوع مبلمان، تولیدی، قیمت مبل دارد.

چوب توسکا و چوب روسی دارای مقداری شکنندگی و بهتر است در پایه مبلمان استفاده نشود اما در صورت استفاده و چوب مرغوب مشکلی پیش نخواهد آمد.

 • پایه فلزی (استیل) 
 1. فورتیک
 2. کروم
 3. آب طلا

ترتیب بالا که جنس های پایه فلز (استیل) را نام بردیم هم دقیقا مانند پایه‌های چوبی از ترتیب بهترین نام گذاری شده اند.

فورتیک جزء بهترین پایه های فلزی است که در مبلمان استفاده می‌شود که در رنگ نقره‌ای و یا طلایی و سایر رنگ ها به هیچ عنوان تغییر رنگ و یا ریختگی رنگ نخواهد داشت و جزء بهترین نوع جنس پایه استیل است.

آب طلا جزء ارزان ترین نوع پایه فلزی است که پس از مدت کوتاهی رنگ خود را از دست میدهد و دچار ریختگی رنگ میشود.

کروم جزء جنس‌های متوسط بوده که نه به اندازه‌ی فورتیک رنگ ثابت بوده و نه به اندازه‌ی آب طلا سریعا رنگ خود را از دست میدهد. تشخیص اینکه جنس پایه فلزی مبل از کدام است بسیار سخت بوده و کار تخصصی است که نمیتوان به راحتی متوجه شد و باید با توجه به اینکه از تولیدی معتبری خرید میکنید و ضمانت دریافت میکنید اعتماد کنید.

 

نتیجه گیری کلی خرید پایه چوب و پایه فلز

نتیجه گیری کلی خرید پایه چوب و پایه فلز

همانطور که در تصویر بالا مشاهده میکنید به صورت کلی نکات مثبت و منفی هر دو پایه را بیان کردیم تا شما بتوانید بستگی به نوع خرید خود بدانید که مبل پایه فلزی بهتره یا چوبی؟ 

 

اگر تمام دکوراسیون های شما مانند میز تلویزیون، میز جلومبلی و عسلی، میز کنسول و … فلزی (استیل) هستند، به دلیل نوع دکوراسیون منزل شما بهتر است به دنبال مبل پایه فلز بروید در غیر اینصورت از آنجایی که پایه چوبی سادگی و زیبایی همیشگی را دارد، آسیبی به فرش نمیرساند و استحکام زیادی دارد میتواند انتخاب بهتری برای شما باشد.

 

شما چه تجربه‌ای در خرید مبلمان و نوع پایه آن دارید؟ میتوانید در بخش نظرات تجربه و یا سوال خود را با ما و سایر خوانندگان به اشتراک بگذارید.

در سوفامبل علاوه بر تولیدی مبل راحتی، تولیدکنندگان سایر مصنوعات چوبی مانند سرویس خواب و ست میز تولیزیون و کنسول نیز فعالیت دارند و شما میتوانید محصولات دلخواه خود را به صورت مستقیم از تولیدی ها خریداری کنید.

1. چند نوع پایه استیل مبلمان وجود دارد؟

 1. فورتیک
 2. کروم
 3. آب طلا

2. انواع چوب استفاده شده در پایه چوبی مبلمان کدام است؟

 1. چوب راش
 2. چوب ممرز
 3. چوب چنار
 4. چوب روسی
 5. چوب توسکا

3. مبل پایه چوبی بهتره یا فلزی؟

پیشنهاد اکثر تولیدکنندگان و کسانی در مدت زیادی مشغول کار تولید مبلمان هستند پایه چوبی است اما اینکه در هنگام خرید مبلمان برای شما کدام مدل پایه مناسب تر است به موارد زیادی بستگی دارد که در مقاله به آن پرداخته‌ایم.

5/5 - (1 امتیاز)