امروز بهتون ترفندهای طراحی را میگم که شامل پنج مورد از چیزهای اساسی که در هر اتاق نیاز خواهید داشت.

اصولی برای طراحی داخلی وجود دارد که شما باید حتما از اصول پایه آن شروع کنید

چه بخواهید اتاق خود را برای اولین بار بچینید یا اتاق نشیمن چیده شده‌ایی دارید این ویدئو را ببینید تا پنج چیزی که هر اتاق نشیمنی احتیاج داره را متوجه بشید.

چگونه می‌فهمید هر فضایی به چه چیزی نیاز دارد؟

اولین قدم برای ایجاد یک فضای زیبای طراحی شده همیشه تعیین کاربرد اتاق است. کاربرد اصلی اتاق نشیمن شما چیست؟

باید با پرسیدن این سوال از خود شروع کنید تا بتوانید واقعا بفهمید چگونه مبلمان بچینید، حتی چه مبلمانی بخرید تا در کاربرد اصلی اتاق استفاده شود. برای من ضروری‌ترین چیزی که هر اتاق نشیمن به آن نیاز دارد یک فضای گفت و گو است.

فضای گفت و گو به چه معناست؟

فضای گفت و گو شامل جایی است که یک مبل اصلی در وسط و چند صندلی دورتا دورش قرار می‌گیرد، یک صندلی تکی و یک صندلی راحتی که رو به روی مبل اصلی و یا چند تکه قرار می‌گیرد. به این صورت می‌توانید یک فضای گفت و گو ایجاد کنید.

اگر تنها زندگی می‌کنید و احتمالا پیش خودتان فکر می‌کنید که چیزی برایتان سرگرم کننده نیست و کسی هم خانه شما نمیاد، باید در نظر بگیرید که معمولا در اتاق نشیمن چه کاری می‌کنید.

معمولا تلویزیون تماشا می‌کنید؟ یا کار می‌کنید؟ یا در آن استراحت می‌کنید؟

باید بنشینید و مشخص کنید با این فضا چه می‌شود کرد و دنبال صندلی بگردید که بیشترین کاربرد را براتون داشته باشد.

زمانی که متوجه شدید کاربرد اصلی اتاق شما چیست، حال زمان آن است که جای فضای گفت و گو را را مشخص کنید. من به شخصه دوست دارد معمولا صندلی اصلی روبه روی در ورودی باشه. در فنگ شویی چیدمان به شکلی مطلوب است که صندلی اصلی در مرکز اتاق قرار گرفته باشد. در این حالت کاناپه می‌تواند دید کاملی به ورودی داشته باشد.

اگر شما خانه‌ایی با فضای باز دارید و در آپارتمان‌های یکپارچه زندگی می‌کنید، دید بسیار واضحی از همه زوایای خانه خواهید داشت به همین دلیل کمی انعطاف بیشتری در چیدمان وسایل خانه خواهید داشت. کاناپه اصلی می‌تواند به دیوار بچسبد در حالی که بقیه صندلی‌ها در بقیه فضاها قرار بگیرند تا محیط گفت و گو را ایجاد کند.

به یاد داشته باشید که فضای گفت و گو در اتاق نشیمن می‌تواند خیلی مفید باشد و هدف اصلی ایجاد آن، ایجاد محیطی است که افراد بتوانند از هم نشینی و گفت و گو با یکدیگر لذت ببرند.

اگر اتاق بزرگی دارید آن را به چندین محیط گفت و گوی کوچکتر تبدیل کنید.

بریم سراغ دومین مورد که هر اتاق نشیمنی باید داشته باشد

میز پیش دستی

چرا به میز پیش دستی احتیاج داریم؟

حالا که جای نشستن افراد مشخص شد کجا می‌خواهید وسایلتان را قرار دهید. کنترل تلویزیون را کجا قرار می‌دهید؟ تلفن همراهتان را کجا می‌گذارید. یک لیوان آب باید کجا قرار بگیرد؟ کجا خوراکی‌ها را قرار می‌دهید؟ وسایل تزئینی را چه می‌کنید؟ لوازم جانبی را کجا می‌گذارید؟

کاربرد میز پیش دستی همین است، میز قهوه‌ دارای سطحی است تا شما وسایلتان را روی آن بزارید. اندازه میز قهوه خوری براساس اندازه مبلی که داریم مشخص می‌شود.

حالا که جایگاه اصلی نشستن و میز پیش دستی مشخص شد سومین مورد مهم این ویدئو نورپردازی فضای سقفی است.

نورپردازی سقفی به چه معناست؟

نورپردازی سقفی به معنی نور عمومی است که فضای اصلی را روشن کند. روشنایی سقفی به اشکال و اندازه‌های مختلف موجود است. با لامپ‌های ال ای دی توکار شروع می‌کنیم که آنها مستقیما به سقف اتاق متصل می‌شوند. اگر لامپ‌های ال ای دی نداشتین می‌توانید از اشکال دیگری  مثل لوستر و چراغ‌های آویزان و روشنایی خطی استفاده کنید.

اساسا لامپ‌ها از بالا به فضای اتاق نشیمن شما روشنایی می‌بخشند. به همین منظور تعیین جای آنها به خودتان بستگی دارد. معمولا چراغ‌های توکار به فاصله دو متر از هم قرار می‌گیرند. تا به درستی فضا را روشن کنند.

بنابراین می‌توانید با فاصله دو متر از اولین چراغ توکار بقیه چراغ‌ها را به صورت متوالی قرار دهید و همین کار را ادامه دهید و در آخر به شکل یک مربع دست پیدا کنید. قطعا اگر یک فضای مستطیلی داشته باشید می‌توانید لامپ‌ها را مقداری با فاصله بیشتری از هم قرار دهید اما قاعده کلی کار تغییری نمی‌کند.

اگر فضای زندگی شما کمی کوچکتر است، و قصد ندارید از چراغ‌های توکار استفاده کنید می‌توانید از چراغ‌های آویزی استفاده کنید که یک وسیله روشنایی است که از سقف آویزان می‌شود و یا از لوسترها استفاده کنید که فضای اتاق را روشن می‌کنند.

همینطور اگر سقف کوتاهی دارید می‌توانید از چراغ‌های فلاش سقفی استفاده کنید که فضای اصلی اتاق را روشن می‌کند. در واقع راه‌های مختلفی برای روشنایی بخشیدن به فضای اتاق توسط نورپردازی سقفی وجود دارد.

اصول اساسی را تا به اینجا اشاره کردیم. جایگاه نشستن افراد مشخص شد، در مورد میز اطلاعات بدست آوردین و حالا روشنایی مناسب را داریم. حالا بعدی چیست؟

مورد بعدی که من به عنوان یک طراح داخلی برای هر اتاق نشیمنی ضروری می‌دانم نقطه کانونی است.

نقطه کانونی به چه معناست؟

نقطه منحصر به فردی در فضای اتاق نشیمن که اولین لحظه چشمتان به آن توجه می‌کند و این نقطه است که معمولا توجه بقیه را به خودش جلب می‌کند که در طراحی داخلی اهمیت زیادی دارد. به همین دلیل قطعا شما خواهان داشتن یک نقطه کانونی در فضای اتاق هستید تا اینگونه اتاق نشیمن شما بی‌نظم به نظر نیاید و نگاهتان در یک نقطه متمرکز شود.

حال چگونه نقطه کانونی ایجاد کنیم ؟ بر خلاف باور عمومی نقطه کانونی از روی دیوارها شروع نمی‌شود بلکه همیشه از نقطه نشستن اصلی شروع می‌شود. معمولا پشت صندلی‌های اصلی واقع می‌شود. مگر اینکه نقطه کانونی شما یک منظره فوق العاده باشد یا یک شومینه‌ی زیبا و یا در بعضی موارد نقطه اصلی اتاق شما تلوزیون شما باشد که می‌توانید میز تلویزیون و یا کنسول گیمی خود را به یک نقطه کانونی خوب تبدیل کنید.

و آخرین اما مهم‌ترین مورد پنجمین چیزی که لازم است تا اتاق نشیمن زیبایی طراحی کنید فضایی برای قالیچه است. میدانم که قالیچه وسط اتاق کمی بحث برانگیز است چون نظرات زیادی در این مورد دریافت کرده‌ام که فضایی برای قالیچه در طراحی اتاق مهم است یا نه؟

و آیا چیز دیگری به جز فرش نیاز دارید یا نه؟ قطعا نه!

این ویدئو و تمام این پنج مورد، تمام چیزهای مهمی است که کمک می‌کند اتاق نشیمن زیبایی داشته باشید. تمام موارد ضروری در دسترس است و الان وقت آن است که هرکدام سر جای خود قرار بگیرد.

بهترین راه برای انجام این کار با تهیه بزرگترین فرشی است که می‌توانید تهیه کنید.

حالا که تمام این پنج مورد اساسی اطلاع پیدا کردین می‌خواهم راجع به افزونه‌ها حرف بزنیم. کاربرد این افزونه‌ها در ریشه دهی به فضای اتاق به وسیله بافت و ابعاد و شخصیت خودتان است و بدون شک به اینکه فضای اتاقتان کامل و زیبا به نظر بیاید کمک خواهد کرد.

البته چینش بر اساس اصول طراحی هنوز مهم هست پس نروید و با عجله هر چیزی که در لیست افزونه هاست را بخرید. در واقع ابتدا باید پنج مورد اصلی را ایجاد کنید و سپس در طول زمان با چیزهای دیگر به اتاق ریشه و شکل دهید.

اولین افزونه نور محیطی است. نورپردازی سقفی فضای اصلی اتاق را روشن می‌کند اما نور محیطی در جهت ایجاد راحتی فضایی دنج استفاده می‌شود. نور محیطی می‌تواند به صورت یک دیوارکوب و یا یک لامپ میزی زیبا و یا حتی یک آباژور زمینی که در گوشه اتاق قرار بگیرد.

توصیه‌های طراحان این است که همه‌ی عوامل روشنایی خود را اعم از نور اصلی یا نور محیطی در نقاط تاریک قرار دهید. تا بر روشنایی اتاق خود کنترل کامل داشته باشید.

یکی دیگر از افزونه‌ها قفسه نگهداری است. اگر میز پیش دستی شما به اندازه کافی بزرگ باشد می‌توانید این مورد را حذف کنید. به زندگی روزانه خودتان فکر کنید. اتاق نشیمن به احتمال زیاد بیشترین استفاده را در میان اعضای خانواده دارد. در اتاق نشیمن همیشه خورده ریز همه جا است. افراد وسایلشان را همه میگذارند و اگر شما چیزی مثل قفسه نگهداری داشته باشید، چه یک کمد کوچک مخفی باشد و یا حتی یک سبد کوچک که بتوانید خرده ریزها و وسایلتان را داخلش بگذارید، به مرتب بودن اتاق بسیار کمک می کند.

افزونه بعدی می‌تواند میز عسلی یا میز قهوه خوری باشد.

تفاوت میز عسلی با میز قهوه خوری در چیست؟

میز پیش دستی معمولا در وسط اتاق نشیمن شما و جلوی کاناپه یا مبلمان اصلی قرار میگیرد. میز عسلی معمولا کنار کاناپه و یا دیگر صندلی‌ها و در مواردی کنار صندلی راحتی قرار میگیرد. پس میز عسلی در مرکز اتاق قرار نمیگیرند و به همین خاطر افرادی که به میز پیش دستی دسترسی ندارند می‌توانند مکانی برای قرار دادن وسایل خود داشته باشند.

اگر مبل راحتی دارید و قصد استفاده از میز پیش دستی را ندارید احتمالا بهترین راه حل استفاده از میزهای عسلی در کنار مبلمان اتاقتان است. اینگونه بدون هیچ مانعی می‌توانید روی مبلتان لم دهید و همینطور می‌توانید میز کاناپه‌ایی در پشت مبل خود قرار دهید که اینگونه جلو و کنار مبلمانتان خالی می‌ماند. چه زمانی باید از میز کاناپه ای استفاده کرد؟

میز کاناپه‌ایی باید پشت کاناپه چسبیده باشد بنابراین تصور کنید که وارد اتاق می‌شوید و اولین جایی که می‌بینید پشت مبلمان‌تان باشد. چون مبلمانتان رو به یک منظره زیبا قرار دارد. اما پشت کاناپه آنچنان که باید به چشمتان قشنگ نمی‌آید.

این می‌تواند یک موقعیت مناسب باشد تا بتوانید یک میز کاناپه‌ی خیلی زیبا در پشت مبلمان خود قرار دهید که این میز میتواند اولین نقطه نظر در هنگام ورود به اتاق باشد.

و در آخر هیچ اتاق نشیمنی بدون چیزی تازه و پر طراوت کامل نمی‌شود. مانند گل‌های خانگی تر و تازه، گیاه‌های آپارتمانی، گیاهان تازه و سبز، چیزی که به محیط زندگی ببخشد و به شما انرژی زندگی بدهد.

من عاشق قرار دادن درختان بلند عمودی در یک گوشه خالی هستم و یا یک گلدان گل که در وسط میز پیش دستی قرار میگیرد.

در ابتدا به موارد ذکر شده فکر کنید و سپس با سبکی بامزه محیط را با گیاهان و گل ها طراحی کنید.

با هم دیگه تو این ویدئو پنج چیزی که هر اتاق نشیمنی باید داشته باشد را یاد گرفتیم. نظر شما چیه؟

با این موارد موافق هستید و یا نظر متفاوتی دارید؟ اگر احساس می‌کنید چیزی را از قلم انداختم که به نظرتون باید توی یک اتاق نشیمن باشد تو قسمت کامنت‌ها برایم بنویسید. خوشحال میشم دربارش گفت و گو کنیم.

شما در سوفا مبل میتونید انواع مدل و قیمت مبل راحتی، قیمت مبل کلاسیک، قیمت مبل چستر، قیمت مبل ال و … را به صورت مستقیم از تولیدکنندگان استعلام میکنید و در صورت تمایل مبلمان خود را به صورت آنلاین و یا حضوری خریداری کنید.

همچنین پیشنهاد میکنیم برای اطلاع از آخرین اخبار و محصولات تولیدکنندگان صفحه اینستاگرام سوفا مبل را دنبال کنید.

5/5 - (1 امتیاز)