کدام نوع مبلمان را بهتر است بخریم؟

در چیدمان منزل، بدون شک دکور کردن قسمت پذیرایی سخت‌ترین و زمانبرترین بخش است که نیاز به دقت و توجه بخصوصی دارد. اهمیت پذیرایی یا نشیمن خانه از این جهت است که بیشترین زمان کنار هم بودن اعضای خانواده در این بخش سپری می‌شود و از سوی دیگر به نوعی اولین قسمت پس از ورودی منزل است که در معرض دید قرار می‌گیرد در نتیجه باید چیدمانی اصولی مناسب داشته باشد تا با حفظ زیبایی کارآیی لازم را نیز داشته باشد. به همین خاطر انتخاب اینکه کدام نوع مبل بهتر است بسیار حائز اهمیت است.

پذیرایی عمومی‌ترین بخش خانه است که اکثر المان‌های به کار رفته در چیدمان آن بزرگ و جاگیر محسوب می‌شوند و چگونگی ایجاد هماهنگی بین این المان‌ها باعث می‌شود تا دکوراسیونی زیبا در منزل خود داشته باشید. اصلی‌ترین المان مورد استفاده در پذیرایی مبل است که به نوعی تعیین کننده‌ترین و مهم‌ترین وسیله‌ایی است که نحوه چیدمان و مدل سایر وسایل را تعیین می‌کند.

انتخاب بهترین مدل مبلمان برای چیدمان پذیرایی بستگی به عوامل زیادی مانند متراژ خانه، مدل پذیرایی، سلیقه سبک دکوراسیون و … دارد. در این مقاله می‌خواهیم با انواع مدل‌های مبلمان بیشتر آشنا شده و به بررسی مزایا و معایب آنها بپردازیم تا شما و بدان کدام نوع مبلمان بهتر است تا بتوانید با توجه به خواسته و نیازهای خود بهترین انتخاب را برای چیدمان منزل خود داشته باشید.

انواع مبل راحتی

در طی سال‌های اخیر مبلمان راحتی با تنوع بالای مدل‌های خود، محبوبیت زیادی پیدا کرده است این مدل مبلمان به دلیل شکل مدرن و ساده خود، به سادگی در کنار وسایل دیگر قرار می‌گیرد و می‌تواند در متنوع‌ترین مدل‌های دکوراسیون ظاهر شود. مبلمان راحتی معمولا اندازه‌ایی کوچک دارند و برای استفاده در فضاهایی با متراژ پایین بسیار مناسب هستند.

معمولا مبلمان راحتی از یک کاناپه اصلی و دو مبل تکی تشکیل می‌شود که می‌توان به جای مبل تکی از صندلی‌هایی با طرح‌های متفاوت نیز استفاده کرد. مبلمان راحتی همانطور که از نام آنها پیداست، برای ایجاد فضایی راحت و مناسب استراحت هستند. با استفاده از این مدل مبلمان نمی‌توانید محیطی مجلل و شیک در خانه ایجاد کنید. در صورتی که فضای کافی برای قرار دادن دو دست مبلمان داشته باشید می‌توانید با تفکیک فضا محیطی راحت و خصوصی با استفاده از مبلمان راحتی داشته باشید.

انواع مبل راحتی

 

مبلمان ال

مبلمان ال یکی از مدل‌های محبوب مبل‌های راحتی مدرن است که به دلیل راحتی در استفاده و شکیل بودن در چیدمان منزل در طی سال‌های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است. مبلمان ال به دلیل شکل خاص خود و داشتن زاویه 90 درجه بسیار مناسب استفاده در محیط‌های کوچک است و با قرار گرفتن در کنار دیوار و استفاده از نقاط پرتی فضا، باعث می‌شوند تا بتوان چیدمانی ساده و با استفاده حداکثری از فضای مفید منزل ایجاد کرد.

مبلمان ال در حالت عمومی شکلی ساده داشته که به شما کمک می‌کند بتوانید با استفاده از اکسسوری‌های متفاوت، دکوراسیون منزل خود را تغییر دهید. اما اگر به مدل‌های دیگر مبلمان علاقه دارید ولی متراژ منزل شما اجازه استفاده از آنها را نمی‌دهد می‌توانید از مدل‌های خاص مبلمان ال در طرح‌های کلاسیک، سلطنتی، چستر، فرانسوی و… نیز استفاده کنید که در این صورت هم مدل مورد نظر خود را استفاده می‌کنید و هم فضای زیادی در پذیرایی شما اشغال نمی‌شود.

از جمله معایب مبل ال می‌توان به شکل یکپارچه و متصل آن اشاره کرد که تا حد زیادی دست شما را برای تغییرات در چیدمان میبندد. مبلمان ال تنها به یک صورت قرار می‌گیرد و تنها می‌توان جهت قرار گرفتن آن را تغییر داد که البته به دلیل یکپارچه بودن، از دو جهت باعث محدود شدن مسیر رفت و آمد می‌شود که در نتیجه آن گزینه‌های زیادی برای نحوه قرار گیری آن وجود نخواهد داشت.

ترکیب مبلمان ال با انواع اکسسوری‌های دکوراسیون به سادگی امکان پذیر است و می‌تواند ظاهر منزل شما را به سادگی دگرگون کند، استفاده از پاف، پتوی مبل، صندلی‌های تکی در رنگ‌های متضاد برای تکمیل دکوراسیون به همراه مبل ال زیبایی خانه شما را دو چندان می‌کند و در عین کوچک بودن فضای نشستن افراد بیشتری را محیا می‌سازد.

مبلمان چستر

بدون شک مبل چستر یکی از زیباترین مدل‌های مبلمان است که بابت طبع هر سلیقه‌ایی قرار می‌گیرد. مبلمان چستر به دلیل استحکام بالا و مدل دوخت ویژه خود،  عمر بیشتری نسبت به سایر مدل‌های مبلمان داشته و در طولانی مدت به سادگی شکل خود را از دست نمی‌دهد و دفرمه نمی‌شود. مبلمان چستر، در کنار زیبایی که به محیط می‌بخشند بسیار مناسب استفاده دائمی هستند و راحتی زیاد باعث می‌شود استفاده مدوام برای ساعت‌های طولانی موجب ایجاد خستگی نشود.

مبلمان چستر معمولا بسیار بزرگ بوده و فضای زیادی را اشغال می‌کنند که همین امر موجب شده تا همه افراد نتوانند از آنها استفاده کنند. اگر فضای کافی برای استفاده از یک ست کامل مبل چستر را نیز نداشته باشید، می‌توانید با استفاده از یک کاناپه سه نفره چستر، زیبایی سبک آن را در خانه خود داشته باشید.

مبل چستر

مبلمان استیل

مبلمان استیل یا سلطنتی مدل خاصی از مبلمان است که به طور معمولا چوب‌های منبت کاری شده، پارچه‌های با کیفیت و گران قیمت و دوخت‌های به خصوص دارد. این مدل مبلمان همانطور که از نام آنها پیدا است، ظاهری سلطنتی داشته و فضایی مجلل در خانه شما ایجاد می‌کند. مبلمان استیل بر خلاف ظاهر بسیار زیبای خود، راحتی زیادی برای استفاده مداوم ندارند و نمی‌توان ساعات زیادی را به سادگی بر روی آنها نشست.

دکور کردن خانه با استفاده از مبل استیل یا سلطنتی هزینه بسیار زیادی دارد. علاوه بر قیمت بالای خود مبلمان، اضافه کردن سایر المان‌هایی که همانگی لازم را در محیط ایجاد کند مانند پرده و فرش نیز نیازمند صرف هزینه‌هایی بالا است تا زیبایی مبلمان به درستی دیده شود.

مبلمان کلاسیک

مبلمان کلاسیک به مدل ساده‌تری از مبلمان استیل گفته می‌شود که دسته‌های ساده‌تری داشته و به اندازه مبلمان استیل مجلل و کار شده نیست. این مدل از مبلمان با ظاهر ساده و در عین حال شیک خود، گزینه مناسبی برای کسانی است که به دنبال ایجاد فضایی ساده و در عین حال رسمی هستند. مبلمان کلاسیک تا حد زیادی نسبت به مبلمان استیل در استفاده راحت هستند.

در بسیاری از مدل‌های مبلمان کلاسیک قسمت‌های پشتی و نشیمن قابل جابه‌جایی هستند که این قابلیت باعث می‌شود نظافت مبلمان ساده‌تر انجام شود و همچنین تعویض رویه مبلمان نیز آسان باشد. از این جهت گزینه مناسبی برای افرادی است که علاقه زیادی به تغییر دکوراسیون به خصوص بازی با رنگ‌ها هستند.

مبلمان کلاسیک

 

مبلمان تختخواب شو

اگر فضای منزل شما متراژ پایینی دارد و یا به دنبال استفاده از المان‌های چندکاره در منزل خود هستید مبلمان تخت‌خواب‌ شو گزینه بسیار مناسبی است. این مدل مبلمان در دسته مبل‌های راحتی قرار می‌گیرد که با تغییر حالت خود، کاربرد تخت خواب را نیز خواهد داشت. توجه داشته باشید که کیفیت بدنه مبلمان تخت خواب شو بسیار حائز اهمیت است.

زیرا تغییر حالت مداوم در صورتی که کیفیت بدنه بالا نباشد باعث ایجاد خرابی شده و دیگر امکان استفاده از یک حالت در آن وجود ندارد. این مدل بیشتر مناسب افرادی است که می‌خواهند از حداقل فضا حداکثر استفاده را داشته باشند.

نتیجه گیری

در پایان توجه داشته باشید که اصلی‌ترین مسئله در هنگام تصمیم گیری انتخاب مدل مبلمان ابتدا توجه به متراژ خانه و سپس انتخاب مدل دکوراسیون است که به شما برای داشتن انتخابی صحیح کمک می‌کند. هر مدل مبلمان در کنار ترکیب چیدمان مناسب خود می‌تواند فضایی فوق العاده زیبا را در پذیرایی منزل شما ایجاد کند. پس از ایجاد هماهنگی بین المان‌های دکوراسیون قافل نشوید.

شما در سوفا مبل میتوانید مبلمان مورد نظر خود را به صورت مستقیم از تولیدی ها مبلمان راحتی، مبلمان کلاسیک، مبلمان تختخواب شو مورد نظر خود را خریداری کنید.

پیشنهاد میکنیم برای اطلاع از آخرین تخفیفات و محصولات تولیدی مبلمان صفحه اینستاگرام سوفا مبل را دنبال کنید.

1. چند نوع مبلمان وجود دارد؟

به طور کلی نوع طرح مبلمان را به سه دسته کلی مبل راحتی، مبل استیل و مبل کلاسیک تقسیم کرد که مبل هایی مانند چستر، ال، تختخواب شو و … در زیر دسته‌ی مبل راحتی قرار میگیرند.

2. چه نوع مبلمانی بهتر است بخریم؟

اینکه چه نوع مبلمانی برای منزل شما مناسب است به نوع دکوراسیون، میزان بودجه شما، متراژ منزل شما و … بستگی دارد. اگر به دنبال مبل با بودجه‌ی مناسب هستین و برای استفاده طولانی و راحت در نظر دارین باید به دنبال مبل راحتی بروید. اگر بودجه‌ی بیشتری برای خرید مبلمان در نظر دارید و در نظر دارید برای دکوراسیون شیک تری استفاده کنید میتوانید به دنبال مبل‌های کلاسیک و استیل بروید.

اگر متراژ منزل شما بزرگتر است و به دنبال مبل‌های گرانتر هستین مبل سلطنتی میتواند انتخاب مناسبی برای شما باشد.

1.2/5 - (62 امتیاز)