چیدمان مبل ال

چیدمان مبل ال چگونه است؟

فهرست مطالب

یکی از محبوب‌ترین مدل‌های مبل برای داشتن چیدمانی ایده‌آل و آسان مبل ال است. تنوع در طرح و سادگی در چیدمان باعث شده است تا مبل ال طرفداران زیادی داشته باشد. در این مقاله نکاتی که در چیدمان مبل ال در قسمت نشیمن و پذیرایی مربع و  مستطیل، همچنین چیدمان مبل ال 7 نفره و چیدمان مبل ال جلوی تلویزیون باید رعایت کرد را خواهیم گفت.

در واقع شکل یکپارچه این مدل مبل باعث جلوگیری از اتلاف فضا شده و نحوه قرار گیری آن کمک شایانی به تعیین قرار گیری باقی المان‌ها می‌کند.

یکی از مهم‌ترین نکات داشتن فضایی زیبا در قسمت پذیرایی منزل استفاده از دکوراسیونی مناسب به نحوی است که تناسب محیط حفظ شود و فضای مفید خانه اتلافی نداشته باشد. انتخاب مبل که المان اصلی چیدمان پذیرایی است باید با دقت زیادی انجام شود. در واقع با انتخاب مدل مبل مناسب اصلی‌ترین مرحله دکوراسیون پذیرایی انجام شده است و باقی المان‌ها با توجه به مدل مبل و نحوه چیدمان در کنار یکدیگر قرار گرفته و فضا را تکمیل می‌کنند.

مبل ال بخصوص برای استفاده در آپارتمان‌های کوچک که فضای چندانی ندارند بسیار مناسب است و با اشغال کمترین فضا جلوه زیبایی به پذیرایی می بخشد. این مدل از مبل که نوعی از مبلمان مدرن و راحتی محسوب می‌شود برای داشتن محیطی گرم و صمیمی در قسمت نشیمن خانه بسیار مناسب بوده و فضایی مناسب برای استراحت و دورهمی‌های خانوادگی ایجاد می‌کند. در ادامه این متن با ما همراه باشید تا به بررسی نحوه چیدمان مبل ال در محیط‌های مختلف بپردازیم.

شما میتوانید در سوفا مبل انواع مبلمان از جمله مبل ال خود را به صورت مستقیم تولیدی‌ها خریداری کنید

چیدمان مبل ال در پذیرایی مربع

اگر فضای پذیرایی شما به شکل مربع باشد مبل ال یکی از بهترین انتخاب‌ها برای ایجاد محیطی متناسب با حفظ حداکثری فضای مفید خانه است. نکته‌ایی که در چیدمان مبل ال در پذیرایی مربع باید در نظر داشته باشید آزاد گذاشتن نقاط رفت و آمد است. به دلیل شکل یکپارچه مبل ال و نحوه قرار گیری آن عملا مسیر رفت و آمد مسدود می‌شود. در نتیجه انتخاب جهت مناسب چیدمان بسیار مهم است.

در پذیرایی مربع شکل بهتر است مبل ال را به نحوی قرار دهید که در کنج قرار گرفته و پشت آن دیوار باشد (البته اگر نوع چیدمان منزل و نقشه آپارتمان اجازه میدهد سعی کنید مبل ال را به دیوار نچسبانید). به این صورت دیگر مسیر رفت و آمد مسدود نمی‌شود. به طور کلی برای چیدمان در پذیرایی مربع بهتر است نقطه‌ایی مانند تلویزیون و یا شومینه را در نظر گرفته و از آن به عنوان نقطه کانونی چیدمان پذیرایی استفاده کنید. حال با استفاده از مبل ال محل قرار گیری باقی المان‌ها به سادگی مشخص می‌شود. مبل ال در کنج مقابل نقطه کانونی قرار گرفته و وسایلی مانند پاف و میز به عنوان مکمل اضافه می‌شود.

اگر به دنبال اضافه کردن جای بیشتر برای نشستن هستید صندلی‌ها و مبل‌های تکی انتخاب مناسبی برای تکمیل مبل ال در پذیرایی مربع هستند. این صندلی‌ها با قرار گرفتن در مقابل مبل ضمن حفظ مسیر رفت و آمد امکان نشستن افراد بیشتری را محیا می‌کنند. همانطور که میدانید مبل ال به دلیل یک سره بودن تعداد دسته کمی دارد، قرار دادن میز به دو طرف آن ضمن ایجاد تقارن در پذیرایی مربع شکل و تکمیل فضا، محلی برای قرار دادن وسایل را نیز به وجود می‌آورد.

چیدمان مبلمان ال در پذیرایی مستطیل

چیدمان مبل ال در پذیرایی مستطیل

با توجه به اینکه تعداد مبل در یک سرویس ال می‌تواند متفاوت باشد، و مدل‌های متنوعی از مبل ال نیز در بازار وجود دارد، این مدل مبل مناسب استفاده در فضاهایی بزرگتر مانند پذیرایی مستطیلی نیز است. چیدمان مبل ال در پذیرایی مستطیل باعث می‌شود که تناسب درستی در فضای کشیده به وجود بیاید.

یکی از امکاناتی که با استفاده از مبل ال در پذیرایی مستطیل شکل در اختیار شما قرار می‌گیرد امکان تفکیک فضا است. به دلیل شکل یکپارچه مبل شما می‌توانید با استفاده از آن پذیرایی خود را به دو بخش تقسیم کنید. کافی است فضایی مربعی را در نظر گرفته و پس از انتخاب نقطه کانونی محیط مبل ال را در مرز قسمت تفکیک شده قرار دهید. به این صورت شما یک فضای کامل و راحت برای دور همی‌ها ایجاد کرده‌اید. این مدل چیدمان زمانی به کار می‌آید که بخواهید از دو دست مبلمان در فضای پذیرایی استفاده کنید و بخش خصوصی و بخش مختص مهمان را جدا سازی کنید. و یا اینکه بخواهید در قسمت دیگر میز نهارخوری قرار دهید.

اگر تمایل به تفکیک فضا ندارید و ترجیح می‌دهید فضای پذیرایی شما به صورت یکپارچه باشد، بهتر است مبل ال را در سمتی قرار دهید که دیوار قرار دارید به این صورت فضای پیش روی مبلمان شما باز بوده و ارتباط با بخش‌های دیگر قطع نخواهد شد.

چیدمان مبل ال جلوی تلویزیون

چیدمان مبل ال جلوی تلویزیون

همانطور که پیش‌تر به آن اشاره شد، در نظر گرفتن یک نقطه کانونی در هنگام چیدمان پذیرایی به شما در نحوه قرار گیری مبلمان و سایر وسایل کمک می‌کند. از آنجایی که مبل ال مدلی از مبل راحتی و مناسب فضای نشیمن بوده برای استفاده در جلوی تلویزیون بسیار مناسب است.

از جایی که تلویزیون یکی از نقاط جمع شدن تمام اعضای خانواده در کنار هم است و مدل این مبل علاوه بر ایجاد محیطی صمیمی بسیار راحت است، چیدمان مبل ال جلوی تلویزیون به عنوان نقطه کانونی باعث ایجاد محیطی گرم و راحت می‌شود.

بهتر است مبل ال به نحوی جلوی تلویزیون قرار بگیرد که اکثر افراد به سادگی به تلویزیون دید داشته باشند، میز وسط در موقعیتی باشد که از سر تا سر مبل دسترسی به آن آسان باشد و باقی وسایل مانند صندلی‌های تکی رو به روی قسمت بزرگتر مبل قرار بگیرد.

چیدمان مبل ال 7 نفره

چیدمان مبل ال 7 نفره

مبل ال 7 نفره یکی از پرطرفدارترین مدل‌های مبل ال در خانه‌های ایرانی است. این مدل به دلیل بالا بودن تعداد و حالت قرار گیری آن برای ایجاد فضایی گرم و صمیمی جهت دورهمی‌ها بسیار مناسب است. مبل ال 7  نفره به شما فضای کافی برای پذیرایی از مهمان‌ها را می‌دهد.

اما توجه داشته باشید باید متراژ کافی برای قرار دادن مبل ال در پذیرایی داشته باشید زیرا به دلیل مدل یکپارچه این مبل مسیر رفت و آمد از سه جهت درگیر می‌شود پس باید نحوه چیدمان به صورتی باشد که مبل به عنوان مانعی بزرگ در پذیرایی قرار نگیرد.

بهتر است از زاویه 90 درجه این مبل استفاده کنید و آن را در کنجی از دیوار قرار دهید. به این وسیله تنها از یک سمت وارد مسیر گذر می‌شود و دیگر رفت و آمد شما را مسدود نخواهد کرد.

در نظر گرفتن یک نقطه کانونی برای چیدمان مبل ال 7 نفره به شما کمک می‌کند المان‌های پذیرایی را در موقعیت‌های مناسبی برای استفاده قرار دهید. به عنوان مثال در نظر داشته باشید که به دلیل بزرگی این مبل و حالت قرار گیری آن اضافه کردن میز در قسمت وسط کار اشتباهی است. زیرا باعث سخت شدن جابه‌جایی و نشستن می‌شود. بهتر است میز در قسمتی قرار بگیرد که علاوه بر دسترسی آسان باعث ایجاد مشکلاتی از این قبیل نشود.

نتیجه گیری

در سال‌های اخیر با توجه به محبوبیت مبل ال، مدل‌های مختلفی از آن در سبک‌های مختلف تولید شده است، به عنوان مثال شما می‌توانید مدل‌های مبل ال چستر، مبل ال سلطنتی، مبل ال کلاسیک و … را با توجه به سلیقه و متراژ پذیرایی خود تهیه کنید. همین تنوع در مدل و راحتی استفاده در چیدمان به خصوص در فضاهای کوچک باعث شده تا مبل ال طرفداران زیادی پیدا کند. از سوی دیگر علاوه بر ظاهر مدرن، مبل ال یک راحتی مناسب برای استراحت و وقت گذرانی‌های خانوادگی است.

اگر شما هم چیدمان و یا چینش خاصی از مبل ال را در منزل خود انجام داده‌اید یا فکر میکنید در چینش مبلمان ال نکات دیگری است که در این مقاله ذکر نشده است می‌توانید در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید. 

شما در سوفا مبل میتوانید انواع قیمت مبل راحتی، قیمت مبل ال، قیمت مبل کلاسیک و … را مشاهده کنید و برای خرید به صورت مستقیم با تولیدکنندگان تماس بگیرید.

همچنین پیشنهاد میکنیم برای اطلاع از آخرین محصولات و جشنواره‌ ها صفحه اینستاگرام سوفا مبل را دنبال کنید. 

بهترین حالت چیدمان مبل ال در فضای مربع است. 

در صورتی که دکوراسیون و نقشه منزل اجازه میدهد مبلمان را به دیوار نچسبانید. 

در صورتی که نمیتوانید مبل ال را به دیوار نزدیک نکنید یک نقطه کانونی مانند تلویزیون یا شومینه را در نظر بگیرید و چیدمان را بر اساس نقطه کانونی انجام دهید.

سعی کنید میزهایی در دو طرف مبل ال قرار دهید تا ضمن تقارن سازی محلی برای قرارگیری وسایل نیز باشد. 

در پذیرایی مستطیل سعی کنید از دو دست مبلمان استفاده کنید. علاوه بر مبل ال استفاده از مبل‌های استیل سبک و یا کلاسیک میتواند به چیدمان و دکوراسیون منزل شما زیبایی خاصی ببخشد. 

سعی کنید فضای منزل را تفکیک کرده و قسمتی که مبل ال قرار دارد را فضایی برای استراحت و نمشین‌های طولانی استفاده کنید و فضای دیگر را برای میزبانی از میهمانان استفاده کنید. 

در این نوع چیدمان بهتر است مبل ال را در سمت و نزدیک دیوار قراردهید تا بتوانید استفاده بهتری از فضا داشته باشید.

تلویزیون میتواند یک نقطه کانونی بسیار مناسب برای چیدمان مبل ال باشد. 

بعد از آن تعیین نقطه کانونی (مکان تلویزیون) سعی کنید تا چینش مبلمان به گونه‌ای باشد که تمام افراد نشسته بر روی مبل بتوانند به راحتی تلویزیون را تماشا کنند. 

تا حد امکان مبل ال خود را به دیوار نچسبانید و از فضای پشت مبلمان ال برای چینش ناهار خوری، یک فرش کوچک و یا مکانی برای مطالعه استفاده کنید. 

سعی کنید در اطراف مبلمان از اکسسوری و دکوری‌های خیلی بزرگ و یا شلوغ استفاده نکنید. 

بهتر است در دو طرف میز تلویزیون دو اکسسوری و یا دکوری مانند گلدان‌هایی با گل‌های همسان و ست استفاده کنید. 

مقالات مرتبطی که دیگران مطالعه کرده‌اند

Photo source: Pinterest

یک دیدگاه برای “چیدمان مبل ال”

  1. سلام
    شما گفتین تا جایی که میشه مبل رو به دیوار نچسبونیم ولی بعضی خونه‌ها طوریه که هییچ جوره دیگه‌ای نمیشه مبل ال رو چید و فقط باید مبل رو کنج دیوار گذاشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
کلمه عبور این حساب کاربری را وارد کنید:
یک کد برای ایمیل زیر ارسال گردید:
یک کد برای شماره همراه زیر ارسال گردید: {{ phoneNumber }}