چیدمان مبل در پذیرایی مستطیل شکل

10 نوع دکوراسیون و چیدمان برای پذیرایی مستطیل

فهرست مطالب

امروزه نشیمن‌های ما کاربرد و عملکردهای زیاد و متنوعی دارند: تماشای تلویزیون، دورهمی‌های خانوادگی و دوستانه، گفتگو کردن و مطالعه کردن؛ همه از فعالیت‌های هستند که در این فضا رخ می‌دهند. و گاهی نیز از این فضاها به عنوان دفتر کار خانگی، اتاق بازی برای کودکان و فضای ناهارخوری نیز استفاده می‌شود. با توجه به همه‌ی این موارد، انتخاب یک دکوراسیون زیبا و چیدمان مبل در پذیرایی مستطیل می‌تواند کمی دشوار باشد، اما تصمیم گرفتن در مورد اینکه می‌خواهید چگونه زمان‌تان را در این فضا سپری کنید همچنین توجه به اینکه دوست دارید این فضا چه حسی را منتقل کند راه خوبی برای شروع است. فضاهای نشیمن و پذیرایی فرم و شکل‌های متنوعی دارند، یکی از رایج‌ترین اشکال مستطیل است. در ادامه ۱۰ نمونه چیدمان نشیمن آورده شده است.

برای اینکه ۱۰ چیدمان مختلف پذیرایی مستطیل شکل را نشان دهیم، ابتدا باید یک پلان (نقشه) نشیمن که ویژگی‌های لازم را داشته باشد ارائه دهیم. نقشه‌ای که شامل تعدادی مشکل و همچنین تعدادی مزیت و ویژگی که همه‌ی ما با آن‌ها آشنا هستیم باشد. در اینجا، یک اتاق مستطیل شکل طولانی که یک شومینه در مرکز، تعدادی پنجره در جلو و درهایی شیشه‌ای در عقب که به باغ منتهی می‌شوند در اختیار داریم. این یک فضای با پتانسیل است که البته چالش‌هایی نیز دارد. در هر چیدمان‌ پذیرایی مستطیل شکل سعی کردیم تا مکان تلویزیون، فضای ذخیره‌ سازی، مسیرهای رفت و آمد و تعیین محدوده‌ و مرزها با استفاده از فرش و اکسسوری‌ همه در نظر گرفته‌ شوند.

نشیمن خانه‌ی شما ممکن است خیلی با پتانسیل نباشد. این یک حقیقت ناراحت کننده است چرا که هر چه فضا کوچکتر و یا دارای شکلی عجیب‌تر باشد، راهکارهای کمتری وجود دارد که بتوان در آن فضا اعمال کرد. هرچه فضا محدودیت‌های بیشتری داشته باشد کار کردن با آن کمی سخت‌تر می‌شود. طرح‌ها و چیدمان‌هایی که در ادامه آورده می‌شوند مختص و با توجه به نقشه مربوطه ارائه شده‌اند اما این طرح‌ها به شما ایده‌های متنوعی می‌دهند تا بتوانید هماهنگ با فضای خود چیدمان‌های زیبایی را اجرا کنید.

خرید انواع مبلمان به صورت مستقیم از کارگاه‌های تولیدی

1- چیدمان پذیرایی مستطیل رسمی و متوازن

چیدمان مبل‌ها در پذیرایی مستطیل

این احتمالاً همان چیدمانی‌ است که بسیاری از ما هنگام در نظر گرفتن یک اتاق نشیمن رسمی آن را در نظر می‌گیریم. دو مبل کوچک که رو به روی یکدیگر قرار گرفته‌اند و یک میز جلو مبلی که ما بین آن‌ها گذاشته‌ شده است. در نظر گرفتن دو کمدبندی تو کار در طرفین شومینه فضای ذخیره‌سازی را مهیا می‌کند. و همچنین می‌توانید تلویزیون را بالای طاقچه‌ی شومینه قرار دهید تا دید خوبی از سوی مبل‌ها داشته باشد.

2- چیدمان غیر رسمی و متوازن در نشیمن مستطیل

این چیدمان مبل در پذیرایی مستطیل مشابه مورد قبلی، اما کمی راحت‌تر و کژوال‌تر است. دو صندلی که با یکدیگر سِت شده‌اند این امکان را به شما می‌دهند تا انتخاب‌های متنوع‌تری برای محل نشستن داشته باشید و همچنین تلویزیون نیز در یک سمت شومینه قرار گرفته است تا دید نسبتاً خوبی از سوی مبل داشته باشد. یک میز تحریر کوچک نیز در گوشه‌ی فضا در نظر گرفته شده است تا در مواقع نیاز از آن استفاده شود.

3- فضاهای نشستنی با چندین کاربرد

چینش وسائل خانه در حال و پذیرایی مستطیل

چرخاندن و قرار دادن مبل به درازا به گونه‌ای که همراستا با طول اتاق قرار بگیرد این امکان را به شما می‌دهد تا از مبلی کمی بزرگتر استفاده کنید و آن را مستقیماً رو به روی تلویزیون قرار دهید. دو صندلی دسته‌دار و راحتی در دو گوشه‌ی فضا در نظر گرفته شده‌اند که می‌توانید آن‌ها را هر موقع که نیاز داشتید جا به جا کنید و در مکان دلخواه خود قرار دهید. یک پاف به عنوان میز جلو مبلی انتخاب شده تا در مواقع نیاز به عنوان یک نشیمن اضافه از آن استفاده گردد. این اتاق نشیمن، قطعاً یکی از چیدمان‌های بسیار مناسب برای دورهمی‌ها‌ و فیلم دیدن‌های دسته جمعی شبانه است.

4- چیدمان مینیمال و راحت در نشیمن مستطیل

هنگامی که شیک و زیبا بودن و راحتی هر دو در اولویت هستند این چیدمان به کار می‌آید. تعداد مبلمان را کم کنید اما آن‌ها را با دقت انتخاب کنید. در این چیدمان، یک مبل ال شکل کوچک و یک صندلی دسته‌دار و زیرپایی آن، تنها گزینه‌هایی هستند که فضای مورد نیاز برای نشستن را مهیا می‌کنند و از آنجایی که هر دوی آن‌ها گزینه‌های خیلی خوب و راحتی برای نشستن هستند هیچکس احساس ناراحتی و اذیت بودن نمی‌کند.

5- سبک رترو

سبک رترو در چینش حال و پذیرایی مستطیل

مبل‌های ال شکل و نیمکت سِت و هماهنگ با آن‌ها که به سبک دهه‌ی ۷۰ میلادی هستند بسیار زیبا، شیک و منحصربفرد هستند. در این چیدمان برای ایجاد تغییرات، ما بجای استفاده از کمدبندی‌های توکار از میز تلویزیون و کمد به سبک میدسنتری استفاده کردیم. برای زمان مهمانی و دورهمی‌ها، یک میز چرخ‌دار در گوشه و یک میز جلو مبلی سایز بزرگ در وسط فضا قرار دادیم تا فضایی برای گذاشتن نوشیدنی‌ها و خوراکی‌ها در اختیار باشد.

6- فضایی برای کار و زندگی

نکته‌ی مثبت و خوب درباره‌ی مبل‌های ال شکل و سکشنال این است که آن‌ها می‌توانند بدون اینکه حائل و دیواری بین فضاها کشیده شود، محدوده‌ی فضاها را مشخص کنند و مرزبندی ایجاد کنند. در این چیدمان با مبل ال شکلی که در مرکزیت اتاق قرار دارد این فضا به یک نشیمن کوچک + دفتر کار تبدیل شده است. فرش نیز فقط منطقه‌ی نشیمن را پوشش می‌دهد و به تاکید بیشتر بر این فضا کمک می‌کند.

7- سبک کانتری مدرن و کژوال

چیدمان کژوال مبلمان در پذیرایی مستطیل

وقتی به سبک کانتری فکر می‌کنیم، فضا و گوشه‌های دنج و راحتی که برای گفتگو و صحبت درنظر گرفته شده‌اند به ذهن‌مان می‌رسد. یک میز کوچک همراه با دو صندلی دسته‌دار راحتی محل مناسبی برای مطالعه یا بازی‌های تخته‌ای و فکری را فراهم می‌کند درحالی که دو مبل کوچک که رو به روی هم قرار گرفته‌اند برای مکالمه و گفتگوهای راحت‌تر و خودمانی‌تر در نظر گرفته شده‌اند.

در این نوع چیدمان در نشیمن مستطیل، تلویزیون در مرکز فضا در کمدبندی‌های توکار قرار گرفته، اما بطورکلی در این گونه فضاها تلویزیون از اهمیت کمتری برخوردار است‌.

8- نشیمنی مناسب خانواده

مبل‌های ال شکل انواع متنوعی دارند برخی از آن‌ها یک تکه هستند و برخی قابلیت چیدمان دارند (چند تکه هستند) برخی بدون پشتی و دسته‌اند و بعضی نیز پشتی و دسته دارند.

در این چیدمان ما از مبل‌های کاملاً ال شکلی که دور تا دور آن پشتی دارد و دارای دسته است استفاده کرده‌ایم و برای فضای نشستن اضافه، یک پاف با سایز بزرگ قرار دادیم.

نیمه‌ی دیگر فضای اتاق تماماً به فضای بازی کودکان اختصاص داده شده‌است و فضایی نیز برای ذخیره و مرتب سازی اسباب بازی‌های کودکان در نظر گرفته شده‌است تا اینگونه محیط و مسیرها برای رفت و آمد و بازی کردن آن‌ها کاملاً باز و آماده باشد.

9- ناهارخوری مجزا

ناهار خوری مجزا در چیدمان مبل‌ها در فضای مستطیل خانه

خیلی از ما فضای نشیمن و ناهاخوری‌مان با یکدیگر ادغام شده‌است. بنابراین اگر شما هم چنین شرایطی دارید این گزینه مناسب چیدمان مبل در پذیرایی مستطیل شماست. با قرار دادن مبل در وسط اتاق به گونه‌ای که پشتش به سمت فضای ناهارخوری باشد شما دو فضای جداگانه ایجاد کرده‌اید و همینطور فرش نیز در تفکیک این دو فضا به شما کمک می‌کند.

درست است، فضای نشیمن کوچک شده‌است اما به سمت فضای بیرون و در این مورد به سمت باغ دید دارد و تلویزیون نیز در سمت دیگر فضای نشیمن بر روی میز تلویزیون قرار گرفته است. در فضای ناهارخوری، قفسه‌هایی برای کتاب در طرفین قرار گرفته‌اند و به گونه‌ای فضای کتابخانه و ناهارخوری در کنار هم تلفیق شده‌اند.

10- ناهارخوری یکپارچه در چیدمان پذیرایی مستطیل

چیدمان ناهارخوری در فضای مستطیل

این چیدمان مشابه چیدمان قبلی است اما حسی کژوال و غیر رسمی، راحت‌‌تر و جادارتر دارد. یک مبل ال شکل راحتی در زیر پنجره، یک میز ناهارخوری در نزدیکی درب قرار گرفته و یک تلویزیون نیز در مرکز اتاق گذاشته شده‌است که از هر دو فضا دیدی مناسب دارد و قابل مشاهده است.

در این مورد، فرش فقط قسمت نشیمن را پوشش داده‌است اما این چیدمان با یک فرش بزرگتر که در وسط فضا باشد نیز به همین خوبی جواب می‌دهد البته به شرط آنکه نگران ریختن غذا روی آن نباشید.

مقالاتی که دیگران مطالعه کرده‌اند:

یک دیدگاه برای “چیدمان مبل در پذیرایی مستطیل شکل”

  1. این نقشه هایی که گذاشتین عالیه
    خیلی خوب نشون میده چیدمان ها رو
    توی دکوراسیون و چیدمان های جدید دیگه مبل رو اصلا به دیوار نزدیک نمیکنن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
کلمه عبور این حساب کاربری را وارد کنید:
یک کد برای ایمیل زیر ارسال گردید:
یک کد برای شماره همراه زیر ارسال گردید: {{ phoneNumber }}